חיפוש

שיעורי בית

שיעורי הבית - עול לא מועיל או בילוי משפחתי בעל תוכן? מי לא נחשף לחוויית שיעורי הבית בילדותו ואחר-כך בבגרותו, כהורה? זיכרונות וחוויות מ "טקס" שיעורי הבית מלווים כל אחד, לעיתים לטוב וגם לרע.

הדעות חלוקות גם בקרב אנשי מקצוע מתחום הפדגוגיה ובוודאי בקרב ההורים, לגבי חשיבות שיעורי הבית ותועלתם. לאחרונה עלה שוב לכותרות נושא חשוב זה בעקבות דיווח בתקשורת על "חשיבה מחודשת" שעורך משרד - החינוך על שיעורי הבית.


אז במה בכל זאת אפשר לעזור?

חשוב לציין כי האחריות על הכנת השיעורים היא של הילד/ה ומומלץ מלכתחילה לא לקחת על כך אחריות בלעדית. במידה וילדנו לא יכין שיעורים הוא יצטרך להתמודד מול המורה בבית הספר והוא זה שיספוג את ההגבלות מבית הספר, כך ילמד שזה תלוי בעיקר בו. מובן שאנו כהורים נהיה שם בשבילו במידה וירצה עזרה בתזכורת, בארגון ועוד.


1. זמני הכנת השיעורים - כדאי לקבוע זמנים קבועים להכנת שיעורי הבית. רצוי לבדוק עם ילדנו מהו הזמן הנוח, יש ילדים שמתאים להם להכין שיעורים מיד עם שובם מבית-הספר,יש שמעדיפים להכין בשעות מאוחרות יותר. מצד אחד ניתן לגלות גמישות ולהתאים לרצון הילד, אך לא למשוך את שיעורי הבית לשעות המאוחרות כשהעייפות כבר גדולה.

2. עזרה בהכנת שיעורי בית - במידה וילדנו אינו זקוק לעזרה בקשו לראות את השיעורים, גלו מעורבות, הזמינו את עצמכם לשוחח איתו דרך שיעורי הבית על הנושאים הנלמדים. במידה וילדנו זקוק לעזרה בדקו היטב כיצד כדאי לעזור לו.

3. פעמים רבות ההיענות שלנו כהורים לשבת ישיבה שקטה על- יד הילד בשעת הכנת השיעורים כבר עוזרת ונותנת תחושה של ביטחון.

4. לעתים, עזרה קטנה בנתינת רמז או תשובה יכולה להוציא את הילד מחוסר ההבנה הרגעית שנמצא בה.

5. אסור לשכוח שאנו כהורים מגלים מעורבות רגשית גדולה מאוד ומוצאים את עצמנו חסרי סבלנות ואורך רוח כלפי ילדנו בעת הכנת שעורי הבית, קשה לנו כהורים לראות את ילדנו מתקשה ולא מבין.

6. לעתים הדרך שבה אנו מסבירים שונה מהדרך שנלמדת בכתה. במצבים אלו עזרת ההורים רק מבליטה ומחדדת את הקשיים ומביאה לריבים ומתחים מיותרים. לעתים אין בררה אלא לבדוק קבלת עזרה בהכנת שיעורי הבית.


#שעורי_בית